Rentowność najmu nieruchomości (synonim stopa kapitalizacji) opisuje wzór:
Szczegóły związane z jej liczeniem opisaliśmy w artykule Jak liczyć rentowność z najmu nieruchomości? Posługując się tym wzorem można by powiedzieć, że zgodnie z nim wpływ na rentowności najmu nieruchomości komercyjnych mają aktualne stawki czynszów oraz ceny sprzedaży. I na tym możnaby całą dyskusję na ten temat zakończyć. Byłaby to jednak tylko połowa prawdy, ponieważ jest wiele czynników, które oddziałują na poszczególne składowe ze wzoru.
Rozbijmy zatem te czynniki na części pierwsze. Zaczniemy od tych oczywistych, powoli przechodząc do mniej intuicyjnych, a kończąc na najbardziej ekscytujących. Poniższe zestawienie pisane jest głównie w odniesieniu do nieruchomości komercyjnych, ale te prawidłowości z powodzeniem można odnieść także do mieszkań.
Dochody netto – stawki czynszów to czynnik, który zdecydowanie najszybciej może się zmienić i najczęściej to właśnie one powodują wahania średnich rentowności na rynku:
Ceny sprzedaży:
Czynniki, których nie widać we wzorze na rentowność nieruchomości:
Koszty i możliwości finansowania są jednym z głównych czynników wpływających na stopy kapitalizacji, przy których wyceniane są nieruchomości komercyjne, a w szczególności duże skomercjalizowane obiekty jak biurowce, galerie handlowe, hotele czy budynki wynajęte przez sieci spożywcze (jak Biedronka czy Lidl).
Mimo, że znakomita większość inwestorów preferuje inwestycje w nieruchomości trzeba pamiętać, że przez cały czas mają oni dostępne inne opcje inwestycyjne, które stale monitorują. Na uwagę zasługują tu szczególnie 2 rodzaje czynników:
Alternatywą do każdej inwestycji jest zakup obligacji skarbowych uchodzących za najbezpieczniejszą lokatę pieniądza. Jeśli obligacje skarbowe są najbezpieczniejszym aktywem do inwestowania, to żaden inwestor nie zgodzi się na rentowność niższą niż ta którą może na nich osiągnąć (teoretycznie bez ryzyka). Rentowności obligacji skarbowych są więc dolną granicą stóp kapitalizacji nieruchomości.
W praktyce inwestorzy nigdy nie decydują się na zakup nieruchomości, której rentowność jest zbliżona do tej, którą może mieć na obligacjach skarbowych. Każdy kupujący chce zarobić, dlatego do rentowności obligacji dolicza 4 – 5 punkty procentowe tzw. premii za ryzyko.
W chwili, gdy piszę ten artykuł rentowności polskich obligacji skarbowych wynoszą ~3%, zaś średnie rentowności wynajętych lokali użytkowych w Ofertach Inwestycyjnych ~8%. Liczby te wydają się więc potwierdzać powyższą regułę.
W związku z tym, w przypadku wzrostu rentowności obligacji skarbowych, stopy kapitalizacji nieruchomości także powinny zareagować zwyżką.
Opisany powyżej mechanizm oddziaływania stóp procentowych na ceny dotyczy nie tylko nieruchomości, lecz każdego rodzaju aktywa, które można wyceniać metodą dochodową. Warto jednak zwrócić uwagę, że nieruchomości komercyjne są szczególnie wrażliwe na ich zmiany. Więcej na ten temat w artykule Rentowność nieruchomości komercyjnych, a stopy procentowe
Alternatywą do zakupu nieruchomości są nie tylko obligacje skarbowe, ale także obligacje korporacyjne, akcje, czy fundusze inwestycyjne. Jeśli na rynku zaczną rosnąć stopy rentowności obligacji korporacyjnych, albo stopy dywidendy (rozumiane jako (kwota wypłacanej dywidendy na akcję) / (cena akcji)), to te alternatywne do nieruchomości instrumenty stają się dla inwestorów coraz bardziej kuszące. Wielu z nich będzie oczekiwało proporcjonalnego wzrostu rentowności z najmu nabywanych nieruchomości.
W tym artykule próbując wyjaśnić co wpływa na stopy kapitalizacji nieruchomości dotknęliśmy niezwykle delikatnego tematu. Musimy zwrócić uwagę, że są to naczynia połączone i wszystkie zmienne ze wzoru (na początku artykułu) mogą wpływać na siebie nawzajem. Odwracając równanie możemy otrzymać wzór na wartość nieruchomości:
Oznacza to, że tak jak ceny nieruchomości mogą wpływać na rentowności, tak samo ogólnie przyjęte i powszechnie występujące na rynku rentowności i stopy procentowe mogą wpływać na wyceny nieruchomości.
okolica.pl
Więcej artykułów o nieruchomościach komercyjnych:
Tutaj znajdziesz listę wszystkich naszych artykułów.