Jak sprzedać nieruchomość? cz. 3 - zdjęcia nieruchomości

Dodaj zdjęcia

Największym błędem jest niedodawanie żadnych zdjęć. Pozbawiasz się wtedy wielu potencjalnych zainteresowanych. Wielu poszukujących w ogóle nie ogląda takich ofert. Niezależnie od tego jak wygląda nieruchomość musisz dodać przynajmniej jedno zdjęcie. Nawet jeśli jest to dom w stanie surowym, mieszkanie do remontu, albo działka, na której nie ma nic poza trawą. Dodanie zdjęcia, które będzie wyśwetlane jako miniaturka w liście wyników zwiększa szansę na znalezienie kupującego przynajmniej kilkukrotnie.

Rozkład pomieszczeń

Jeśli posiadasz rzut pomieszczeń, będzie on bardzo cennym uzupełnieniem zdjęć. Dodanie planu nie tyko pozwoli Ci uniknąć długich i nużących opisów - jak np. „a z korytarza o powierzchni 8 m2 przechodzimy do kuchni o powierzchni 10m2, po prawej stronie od kuchni mamy (…)” - ale też uprzedzić wiele pytań zainteresowanego. Dobrze, jeśli na dołączonym rzucie znajdzie się powierzchnia poszczególnych pomieszczeń, okna oraz strony świata.

Ustaw zdjęcie główne

Nie ustawiaj planu (mapy w przypadku działek) jako zdjęcia głównego. Zdjęcie główne (widoczne jako miniaturka) powinno być zdjęciem nieruchomości. Wybierz to najlepsze, najlepiej naświetlone, zachęcające do kliknięcia w Twoje ogłoszenie.

Zadbaj o porządek

Dodanie zdjęć znacznie zwiększa zainteresowanie ogłoszeniem. Jeżeli jednak chcesz podejść do tego profesjonalnie, to jednak dopiero połowa sukcesu. Zanim rozpoczniesz wykonywanie zdjęć poświęć chwilę i zadbaj o porządek. Poukładaj poduszki na kanapie, książki na półkach, skoś trawę na działce, posprzątaj łazienkę, pochowaj wszelkie naczynia i zbędne sprzęty w kuchni czy gazety. Stoły i wszelkie powierzchnie powinny być możliwe puste… Może Twoja nieruchomość potrzebuje malowania albo małego remontu? Taki jednodniowy nakład pracy często zwraca się z nawiązką. Spraw, aby fotografowane miejsce wyglądało schludnie i przyjaźnie. Pamiętaj, że „ludzie kupują oczami”. Warto pomóc trochę ich wyobraźni, przedstawiając ładne obrazy na etapie oglądania ogłoszenia. Być może brzmi to banalnie, ale te szczegóły decydują o tym, czy poszukujący obejrzy Twoje ogłoszenie i umówi się na spotkanie.

 

Jak robić zdjęcia?

Poza porządkiem i przygotowaniem nieruchomości do zdjęć, pozostaje jeszcze kwestia, jak je robić? Na zdjęciach nie może być żadnych osób ani zwierząt. Przed rozpoczęciem fotografowania wyłącz telewizor. Unikaj zdjęć robionych z lampą błyskową!  Wyglądają one nienaturalnie i zimno. Większość z nas lubi jasne i ciepłe pomieszczenia, dlatego najlepsze zdjęcia wychodzą w  popołudniowym świetle. Jeśli mimo wszystko robisz zdjęcie pomieszczenia słabo oświetlonego, dużo uroku może dodać mu jakieś boczne, ciepłe światło, jak lampka czy kinkiet. Zwróć uwagę na ustawienia Twojego aparatu. Jeśli pomieszczenie jest słabo oświetlone i wyłączysz lampę błyskową, przysłona aparatu otworzy się na kilka sekund i tak ustawiony, trzymany w ręku aparat, mimo Twoich najlepszych chęci zrobi nieostre zdjęcie. By to poprawić, nie potrzeba wcale profesjonalnego statywu, wystarczy trochę pomysłowości. Ustaw aparat na stole, półce, książkach… zapewnij mu stabilne podłoże na czas robienia zdjęcia, a odwdzięczy Ci się dobrą i ostrą fotografią.

Wyeksponuj zalety Twojej nieruchomości

Jeżeli masz świetny widok z okna na ogródek – zrób zdjęcie ogródka. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie w prestiżowej wyremontowanej kamienicy – zrób zdjęcie kamienicy. W przypadku działki budowlanej pokaż sąsiednią zabudowę, bądź charakter otoczenia. Wielu kupujących (szczególnie w przypadku biur) zwraca też uwagę na to, jak wygląda wejście i klatka schodowa. Jeśli są schludne i wyremontowane – także warto to pokazać na zdjęciach. Unikaj publikowania zdjęć, które odrywają największe wady nieruchomości.

Profesjonaliści

Są fotografowie, którzy tej szczególnej dziedzinie poświęcili swoje kariery i opanowali sztukę fotografowania nieruchomości do perfekcji. W zależności od wartości nieruchomości, Twoich umiejętności i oczekiwań, alternatywą do wykonania samodzielnych zdjęć jest zlecenie ich profesjonaliście.

ciąg dalszy wątku:

4 z 4 zasad: kontakt z kupującym

wcześniejsze artykuły:

2 z 4 zasad: cena

1 z 4 zasad: lokalizacja

 

Oceń ten artykuł
  • Podziel się: