Jak sprzedać nieruchomość? cz. 2 - cena

Cena, czyli ile to powinno kosztować?

Nie jest tajemnicą, że dla wielu kupujących to ten czynnik okazuje się decydujący. Najszybszym źródłem informacji o wartości Twojej nieruchomości są inne ogłoszenia. Bardzo sprawnie możesz sprawdzić, jakie są oczekiwane ceny podobnych nieruchomości w Twojej okolicy. Jest tu jednak ukryta pewna pułapka, mianowicie - są to tylko ceny ofertowe, w praktyce często odbiegające od tych transakcyjnych. Rozpoczęcie publikacji od ceny zbliżonej do cen ofetowych nieruchomości podobnych wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że przez cały czas sprzedaży nieruchomości towarzyszy Ci cichy doradca – jest nim rynek, który bardzo szybko zweryfikuje Twoje cenowe założenia. Brak zainteresowanych przez 1 - 2 miesiące, jest ważną informacją, skłaniającą do refleksji nad ceną. Ilość i to co mówią potencjalni zainteresowani, także jest dla Ciebie potencjalną wskazówką co do jej wysokości.

 

Profesjonaliści

Jeśli mimo wszystko potrzebujesz pomocy przy oszacowaniu rynkowej wartości nieruchomości, możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Taka osoba, na podstawie wizji lokalnej, swojego doświadczenia i dostępu do szczegółowych danych o cenach transakcyjnych, przygotuje Ci raport z informacjami o wartości Twojej nieruchomości. Może to zaoszczędzić kilku miesięcy ogłaszania z nierealną ceną. 

Innym, bardzo cennym źródłem informacji jest dobry pośrednik nieruchomości, dobrze znający Twój lokalny rynek. Przy wyborze pośrednika lepiej zdecydować się na jedną zaufaną osobę i podpisać z nią umowę na wyłączność. Podpisywanie wielu umów z licznymi biurami pośrednictwa, powoduje w konsekwencji, że żadne z nich nie może w pełni prowadzić działań zmierzających do promocji Twojego ogłoszenia. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule "Z pośrednikiem czy na własną rękę?"

 

ciąg dalszy wątku:

3 z 4 zasad: jak robić zdjęcia nieruchomości

4 z 4 zasad: kontakt z kupującym

wcześniejsze artykuły:

1 z 4 zasad: lokalizacja

Oceń ten artykuł
  • Podziel się: