Jak sprzedać nieruchomość? cz. 2 - cena

Cena, czyli ile to powinno kosztować?

Nie jest tajemnicą, że dla wielu kupujących to ten czynnik okazuje się decydujący. Najszybszym źródłem informacji o wartości Twojej nieruchomości, są inne ogłoszenia. Bardzo sprawnie możesz sprawdzić, jakie są oczekiwane ceny podobnych nieruchomości w Twojej okolicy. Jest tu jednak ukryta pewna pułapka, mianowicie - są to tylko ceny ofertowe, w praktyce często odbiegające od tych transakcyjnych. Rozpoczęcie publikacji od ceny zbliżonej do cen ofetowych nieruchomości podobnych wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że przez cały czas sprzedaży nieruchomości towarzyszy Ci cichy doradca – jest nim rynek, który bardzo szybko zweryfikuje Twoje cenowe założenia. Brak zainteresowanych przez 1 - 2 miesiące, jest ważną informacją, skłaniającą do refleksji nad ceną. Ilość i to co mówią potencjalni zainteresowani, także jest dla Ciebie potencjalną wskazówką co do jej wysokości.

 

„Powiadom przy niższej cenie”

By ułatwić szukanie kompromisu cenowego zarówno kupującym, jak i sprzedającym, stworzyliśmy w serwisie okolica.pl funkcję „powiadom gdy taniej”. Jeśli Twój potencjalny nabywca uzna nieruchomość za interesującą, ale oczekiwałby niższej ceny, może kliknąć ten przycisk. W przypadku ewentualnej obniżki ceny powiadomimy go o tym. Z drugiej strony Ty, jako sprzedający, w swoim panelu użytkownika możesz monitorować ilość takich „zainteresowanych przy niższej cenie”. Znajdziesz tam też inne statystyki, które pozwolą Ci szacować zainteresowanie Twoim ogłoszeniem, takie jak:

  • Ilość zainteresowanych przy niższej cenie
  • ilość wyświetleń na liście wyników wyszukiwania 
  • ilość odsłon
  • ilość wyświetleń Twojego nr telefonu
  • ilość i treść przesłanych do Ciebie zapytań mailowych

 

Profesjonaliści

Jeśli mimo wszystko potrzebujesz pomocy przy oszacowaniu rynkowej wartości nieruchomości, możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Taka osoba, na podstawie wizji lokalnej, swojego doświadczenia i dostępu do szczegółowych danych  o cenach transakcyjnych, przygotuje dla Ciebie raport z informacjami o wartości Twojej nieruchomości. Może to zaoszczędzić kilku miesięcy ogłaszania z nierealną ceną. Jeżeli potrzebujesz zaufanego i zweryfikowanego przez nas rzeczoznawcy majątkowego kliknij tutaj.

Innym, bardzo cennym źródłem informacji jest dobry pośrednik nieruchomości, dobrze znający Twój lokalny rynek. Przy wyborze pośrednika lepiej zdecydować się na jedną zaufaną osobę i podpisać z nią umowę na wyłączność. Podpisywanie wielu umów z licznymi biurami pośrednictwa, powoduje w konsekwencji, że żadne z nich nie może w pełni prowadzić działań zmierzających do promocji Twojego ogłoszenia. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „z pośrednikiem czy na własną rękę?”

 

ciąg dalszy wątku:

 

3 z 4 zasad: jak robić zdjęcia nieruchomości

4 z 4 zasad: kontakt z kupującym

wcześniejsze artykuły:

1 z 4 zasad: lokalizacja

  • Podziel się: