4 400 000 PLN

Najlepszy pomysł na biznes VILLA COLONIA

Wrocław, Krzyki, Rapackiego Wincentego

Ostatnia aktualizacja:

14 maj 2022Odśwież

Podstawowe:

 • Cena:4 400 000 PLN7 506 PLN / m2
 • Powierzchnia:586,17 m2
 • Piętro:parter(4 piętra w budynku)

Dodatkowe:

 • Typ lokalu:biuro
 • Rok:1905
 • Rynek:pierwotny

  Opis:

  Niepowtarzalna oferta - Villa Colonia mieszcząca się przy ul. Rapackiego 14 we Wrocławiu.

  Oferta dostępna tylko w biurze SDP Nieruchomości.

  Villa Colonia to niepowtarzalne miejsce. Budynek został wzniesiony jako jedna z kilku okazałych rezydencji na Krzykach prawdopodobnie w 1905 roku. Była to ostatnia nieruchomość mieszkalna we Wrocławiu, przy granicy Krzyki (wtedy Krietern). Ulica Rapackiego (obecna nazwa) stanowiła równoległą drogę do jednej z ważniejszych tras wylotowych na Świdnicę i Jelenią Górę. Od strony południowej, w słoneczne dni z okien rozpościerał się widok na masyw Ślęży, Góry Sowie a nawet wałbrzyski Chełmiec. Villa Colonia odegrała szczególną rolę w historii miasta w okresie II wojny światowej - to właśnie tu podpisano akt kończący działania wojenne na terenie Wrocławia (wtedy Breslau) 6 maja 1945 roku i zapanował tak upragniony (s)pokój. Stół, przy którym odbyło się podpisanie dokumentu zachował się do dnia dzisiejszego i stanowi część wyposażenia obiektu.
  Po wojnie, w budynku Villi mieściła się Izba Skarbowa, następnie obiekt zamieszkiwali pracownicy naukowi wrocławskich uczelni. Z czasem jeden z nich wszedł w wyłączne posiadanie nieruchomości i przeznaczył ją na dom rodzinny oraz siedzibę własnej firmy. Obecnie obiekt jest przeznaczony do sprzedaży.

  Powierzchnia całkowita: 586,17 m
  Powierzchnia działki: 847 m

  Zestawienie powierzchni użytkowych i całkowitych poszczególnych kondygnacji:

  Przyziemie: 189,06 m
  Parter: 122,82 m + taras 35,01 m (wiatrołap, hall, gabinet, salon, biuro, klatka schodowa oraz sanitariat)
  Piętro: 113,55 m + loggie: 4,12 m (dwa pokoje gościnne, sypialnia, kuchnia, łazienka, wc, pralnia, korytarz z klatką schodową)
  Poddasze (mierzone po podłodze): 121,61 m, metraż w strefie 1,95 m: 93,66 m (dwa pokoje gościnne wraz ze schowkami gospodarczymi, wc, korytarz z klatką schodową)
  Strych: ok. 20 m (dostępny z poddasza poprzez składane, schowane w stropie schody)

  Do północnej części budynku przylega garaż zlokalizowany na poziomie otaczającego terenu. Samochody można zaparkować również na terenie posesji oraz przy ulicy.
  Villa Colonia to jedyne miejsce o takim charakterze we Wrocławiu. Aby swobodnie zamieszkać lub prowadzić działalność nie wymagane są żadne nakłady finansowe.

  Villa Colonia to doskonała nieruchomość:
  - dla biznesu w szczególności dla branży z obszaru prawa, finansów, podatków;
  - dla branży medycznej/farmaceutycznej (za sprawą nawiązania do mówionej historii miejsca i anegdoty dotyczącej etymologii Villi Colonia);
  - dla biznesu z przeznaczeniem na luksusowy hotel - szczególnie, że obecnie istnieje zapotrzebowanie na tego typu obiekty położone w pobliżu Bielan Wrocławskich i z dobrym dojazdem do centrum
  - dla biznesu z przeznaczeniem najmu - poszczególne pomieszczenia mogą doskonale służyć jako biura, z powodzeniem można tu utworzyć coworkingową przestrzeń. W końcu to tu podpisano prawdopodobnie najważniejszy dokument dla Wrocławia;
  - dla instytucji kultury i świata nauki (np. na Muzeum Festung Breslau, z powodzeniem może mieć tu swój oddział galeria sztuki, czy filia biblioteki);
  - spa, kliniki medyczne, stomatologiczna, medycyny estetycznej;
  - dla osób prywatnych o wysmakowanym guście architektonicznym, poszukujących nieruchomości wyjątkowej, jedynej w swoim rodzaju, dobrze czujących się wśród antyków, historycznych detali;
  - dla dużych rodzin poszukujących budowli funkcjonalnej, z własnym ogrodem i w dobrej lokalizacji.

  Przyziemie gospodarcze składające się z prawie 190 m2 powierzchni jest częścią, w której wcześniej prowadzone były prace z zakresu metaloplastyki. Po wykonaniu prac remontowo-wykończeniowych z powodzeniem może pełnić funkcje mieszkalną, biurową lub inną, zgodną z wizją właściciela. Pozostała część domu nie wymaga nakładów finansowych i żadnych prac remontowych. Budynek poddano kompleksowej renowacji ukończonej w roku 2009 na co posiadane są stosowne dokumenty (w tym obszerne opracowanie inwentaryzacyjne wraz ze szczegółową dokumentacją rysunkową).

  Budynek zaprojektowano i wybudowane w charakterystycznym dla przełomu XIX i XX wieku stylu propagowanym przez wiedeńskiego architekta Friedricha Ostendorfa uspokojonym baroku. W willi o charakterze dworkowym w otoczeniu zaprojektowanej zieleni widoczne są także elementy wiedeńskiej secesji (m.in. metalowe zadaszenie nad wejściem głównym, czy odtworzone ogrodzenie od strony frontu).

  Do wnętrza willi prowadzą trzy wejścia: główne, od strony ogrodu oraz dwa gospodarcze prowadzące do części przyziemia. Żadna z instalacji nie wymaga wymiany lub naprawy.

  Otoczenie nieruchomości:
  Lokalizacja nieruchomości (ul. Rapackiego 14) to spokojna, willowa, zielona część Krzyków, nieopodal Parku Południowego, z bardzo dobrym wyjazdem na A4 (10 minut jazdy samochodem) i bezproblemowym dojazdem do centrum. Okolica sprzyja artystycznym inicjatywom w pobliżu mieści się m.in. Siedziba Projektu Historia oraz willa Karpowiczów, która jest obecnie przygotowywana na siedzibę fundacji - Ex-centrum, powołanej przez noblistkę Olgę Tokarczuk.

  Specyfikacja nieruchomości:
  Klientom zainteresowanym zakupem nieruchomości udostępniony zostanie do wglądu oficjalny dokument Inwentaryzacja architektoniczno-budowlana budynku mieszkalnego z przyziemiem gospodarczym Villa Colonia.

  Na renowację obiektu przeznaczono wysoki budżet, w ramach którego wykonano następujące prace:

  Obiekt został wyposażony w nowoczesny system ogrzewania wodnego zasilany gazem i spełniający wszelkie wymogi przepisów i norm dotyczących sprawności energetycznej i termoizolacyjnej. Przed podjęciem prac zlecono przygotowanie niezależnej ekspertyzy zawierającej szczegółowe prace pomiarowe konstrukcji budynki, przeniesienie na plan instalacji oraz inwentaryzację elementów. Po to, by planowane w jak najmniejszym stopniu naruszały istniejącą substancję budowlaną i wystrój wnętrz.

  W latach 1996-2009 przeprowadzono prace remontowo-rekonstrukcyjne w całym obiekcie. Obejmowały one: przebudowę i wzmocnienie więźby dachowej wraz z odtworzeniem facjaty od strony południowej i adaptację na cele mieszkalne pomieszczeń poddasza, wymianę pokrycia dachowego z odbudową naświetli strychowych, remont i odnowienie klatki schodowej, remont elewacji, odbudowę uszkodzonej części stolarki okiennej, drewnianych żaluzji okiennych i okiennic, a także drewnianych stałych elementów wnętrz, jak np. karniszy, osłon grzejników, boazerii, stałych szaf biurowych, obramowania kołtryn, stolarki drzwiowej i parkietów, wymianę balustrad i wiele innych.

  Ponadto odnowione zostało przyziemie gospodarcze, zrekonstruowano ogrodzenie frontowe wraz z furtą wejściową.

  Prace miały na celu przywrócenia walorów eksploatacyjno-użytkowych i architektonicznych obiektu do poziomu rezydencjano-reprezentacyjnego jakim był w przeszłości. Po zakończeniu kompleksowej renowacji obiektu podjęto decyzję o sporządzeniu pełnej inwentaryzacji budowlanej, w której niezależny ekspert wydał opinię, że stan obiektu pozwala na prowadzenie jego prawidłowej eksploatacji w okresie kilkudziesięciu lat. Dokument inwentaryzacyjny może zostać udostępniony do wglądu podczas prezentacji nieruchomości.

  Zapraszamy do kontaktu:
  SDP Nieruchomości
  Radosław Kuśmierz
  tel: 602128527

  Oferta wysłana z programu IMO dla biur nieruchomości
  Numer ogłoszenia: 62626-S-22642
  • Zgłoś błąd
   • Ogłoszenie nieaktualne
   • Błędny adres
   • Błąd w opisie
   • Publikowane wielokrotnie
   • Inny
  SDP Nieruchomości
  SDP Nieruchomości
  602... Pokaż numer
  Administratorem danych osobowych jest Palladia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu obsługi powyższego zapytania, co wiąże się z koniecznością udostępnienia danych do ogłoszeniodawcy. Więcej informacji o prawach i zasadach przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo tutaj. Ta witryna korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA.