Jak zdobyć więcej metrów kwadratowych?

Wiele osób mieszka w nieruchomościach, które są zbyt ciasne na ich aktualne potrzeby. Jednocześnie nie jest to aż tak palący problem, aby podejmowały trud związany ze sprzedażą obecnej nieruchomości i szukaniem nowej. Dodatkowo część osób jest sparaliżowana myślą o dodatkowym kredycie lub poziomem skomplikowania transakcji. W tym samym czasie konieczne byłoby sprzedanie aktualnie posiadanej nieruchomości i nabycie innej. Trójstronna transakcja jest wprawdzie możliwa, ale do łatwych też nie należy. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to ten tekst może pomóc Ci to zmienić.

Czy jest zatem łatwiejszy i przyjemniejszy sposób na zdobycie większej nieruchomości? Okazuje się, że jest to możliwe. Tym sposobem jest zamiana nieruchomości.

Oto przykład z życia, który najlepiej to opisze.

Pan Andrzej mieszkał w 2-pokojowym mieszkaniu z żoną Anną i dwoma córkami. Zosia miała 6 lat i rozpoczynała naukę w szkole podstawowej, zaś Hania miała 3 lata. Mieszkanie o powierzchni 50 m2 było dla rodziny Andrzeja i Anny zdecydowanie zbyt ciasne. Sami również uważali mieszkanie za zbyt małe, chociaż na myśl o kredycie na zakup nowego mieszkania mówili sobie „może ciasne, ale jednak własne”. Sprzedaż obecnego mieszkania, następnie wynajęcie czegoś na 6 miesięcy i w tym czasie znalezienie większego mieszkania było dla nich zbyt skomplikowane. Jednocześnie dzieci miały w okolicy przedszkole i szkołę.

 

Tu z pomocą przyszła zamiana mieszkań. Ogłoszenia tego typu mogą być publikowane na okolica.pl za darmo w ramach kategorii sprzedaży mieszkań z odpowiednim tytułem "zamienię mieszkanie" wraz z wyszczególnieniem dodatkowych wymagań

Co zrobił Pan Andrzej? Na początek postanowił za darmo opublikować w dziale sprzedaż nieruchomości ogłoszenie z tytułem "zamienię 2-pokojowe mieszkanie na większe". Ustalił cenę, której oczekuje za obecną nieruchomość na 350 000 zł. Jednocześnie opisał kryteria, według których dokonałby zamiany. Ustalił maksymalną cenę nowej nieruchomości na 400 000 zł, co oznacza, że był gotów nabyć takie mieszkanie płacąc 50 000 zł w gotówce i 350 000 zł w formie posiadanego mieszkania. Dodatkowo zdefiniował kryterium ilości pokoi na minimum 3 i powierzchnię na minimum 60 m2 i wymaganą lokalizację Warszawa-Mokotów. Drugi krok to oczekiwanie na propozycje. Przeglądając ogłoszenia, odnalazł informacje o 3 pokojowym mieszkaniu Pani Haliny, wdowy, mieszkającej również na Mokotowie. Po kilku spotkaniach w obu nieruchomościach Pan Andrzej i Pani Halina ustalili warunki transakcji. Ku zaskoczeniu Pana Andrzeja, nawet jego kredyt hipoteczny obciążający dotychczasowe mieszkanie nie był przeszkodą do zawarcia transakcji. Bank wyraził zgodę na przeniesienie dotychczasowego kredytu we frankach szwajcarskich o saldzie 180 000 zł na mieszkanie nabywane w drodze zamiany.

Obecnie rodzina Andrzeja i Ani mieszka szczęśliwie w większym mieszkaniu, w zbliżonej lokalizacji do wcześniejszej. Dzieci chodzą do tego samego przedszkola i szkoły. Dziewczynki mają upragniony duży pokój do zabawy i nauki, a rodzice oddzielną sypialnię.

Jak zamiana pomogła Pani Halinie, przeczytaj w artykule: „Jak rozwiązać swoje problemy finansowe.”

  • Podziel się: